ZANIM KUPISZ PSA Z HODOWLI...

Olbrzym z Nadmorskiego Klifu FCJ

  • Związek Kynologiczny w Polsce
  • Federation Cynologique Internationale

ZANIM KUPISZ PSA Z HODOWLI...

ZANIM KUPISZ PSA Z HODOWLI...

Jeżeli decydujemy się na kupno psa rasowego koniecznie sprawdźmy hodowlę z której zamierzamy go wziąć. Niektórzy chcą psa rasowego, ale nie chcą go wystawiać czy zakładać własnej hodowli, wtedy najczęściej decydująca jest cena i przeglądając ogłoszenia znajdujemy tzw. „domowe hodowle”, które sprzedają psy z „papierami” przeróżnych Stowarzyszeń. Jeżeli chcemy mieć prawdziwego psa rasowego to nie wystarczy nam byle papier, potrzebny nam rodowód FCI (Fédération Cynologique Internationale). Pies otrzyma w Związku Kynologicznym taki rodowód na podstawie metryki, którą razem z psem powinien nam dać hodowca. Aby szczeniak otrzymał metrykę musi urodzić się w hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym, a rodzice muszą posiadać uprawnienia hodowlane. Kiedy hodowca mówi, że szczeniak jest rasowy, ale nie ma metryki bo urodził się jako siódmy to na tym powinniśmy zakończyć z nim rozmowę. Nie jest prawdą, że tylko kilka szczeniąt otrzymuje papiery. Wszystkie szczenięta, które zostały zarejestrowane i przeszły przegląd w ZKwP otrzymują metryki.

Kupując psa w tak zwanej „Domowych hodowli” nie kupujemy psa rasoweg, takiego psa nie można zarejestrować w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) powołanej w 1911 roku, która zrzesza 90 krajów z 5 kontynentów. ZKwP jest członkiem FCI od 1938 roku.  Kupno psa z takiej hodowli nie daje nam nawet gwarancji czy na pewno wyrośnie on na zwierzę tej rasy, którą sobie wymarzyliśmy.

 

„Psem rasowym jest pies wyhodowany zgodnie z zasadami Zrzeszenia Kynologicznego, przede wszystkim w zgodności z wzorcem którego wielopokoleniowe pochodzenie od przodków jest udokumentowane” – (Eric Zimen: Der Hunt, Absfammung Verhalten, Mensch und Hund, Goldman, Munchen 1992 ISBNS-442-12392-6)

Tak wygląda wzór metryki Związku Kynologicznego, w którym mamy gwarancję czystości rasy:

Wzór